Vaikų anemija

, Vaikų anemijaVaikų anemija arba mažakraujystė

 

Kokios priežastys lemia vaikų anemiją?

– Anemija, arba mažakraujystė, yra būklė, kai žmogaus organizme trūksta raudonųjų kraujo ląstelių (eritrocitų) arba hemoglobino. Ji dažniausiai išsivysto dėl geležies trūkumo, taip pat dėl vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumo, rečiau dėl įgimtų ir lėtinių ligų, vartojant kai kuriuos vaistus.

Kaip ją atpažinti?

– Pradžioje anemiją atpažinti yra sunku. Simptomai atsiranda palaipsniui ir gali ilgą laiką likti nepastebėti. Anemija pasireiškia blyškia oda ir blyškiomis gleivinėmis. Vaikai tampa irzlesni, greičiau pavargsta, sunkiau susikaupia. Taip pat gali pablogėti rega, klausa, pradėti sausėti oda, slinkti plaukai. Kartais gali būti jaučiamas oro trūkumas ar greitas širdies plakimas, svaigimas ar galvos skausmas. Įdomus anemijos požymis – noras valgyti nevalgomus dalykus.

Kokios yra vaikų mažakraujystės pasekmės?

– Dėl anemijos žymiai pablogėja gyvenimo kokybė. Pasidaro sunkiau mokytis, sportinėse veiklose sunku prilygti bendraamžiams. Sumažėja noras užsiimti mėgiama veikla. Dėl padidėjusio irzlumo gali pablogėti santykiai su šeima ir draugais.

Kaip jų išvengti?

– Kadangi daugumą anemijos atvejų lemia medžiagų trūkumas organizme, svarbiausia yra subalansuota mityba, kurioje būtų pakankamai geležies ir vitaminų. Geri geležies šaltiniai yra liesa mėsa, žalios lapinės daržovės, ankštiniai augalai, džiovinti vaisiai. Kai kurie kiti maisto produktai, pavyzdžiui, pienas, stabdo geležies įsisavinimą, ir gausus jų vartojimas gali anemiją sukelti arba pasunkinti.

Ką daro gydytojas, įtardamas anemiją?

– Įtardamas anemiją gydytojas atlieka bendrą kraujo tyrimą. Šio tyrimo pakanka, kad patvirtintų diagnozę, o kartais tyrimo atsakymas padeda ir įtarti anemijos priežastį. Išsamesnis biocheminis kraujo tyrimas beveik visada atskleidžia tikrąją anemijos priežastį, tačiau sergant retomis arba įgimtomis ligomis tiksliai diagnozei nustatyti gali prireikti ir sudėtingesnių tyrimų. Diagnozavęs anemiją gydytojas skiria gydymą, priklausomai nuo jos sunkumo. Rekomenduojama koreguoti mitybą, kartais yra skiriamas gydymas geležies preparatais ir vitaminais, o esant sunkiai anemijai gali prireikti ir kraujo perpylimo.

Vaikus su anemijos simptomais konsultuoja vaikų ligų gydytojas Viktoras Sutkus.

Vieta: Vaikų ir jaunimo klinika „Empatija”, adresas: M.K. Čiurlionio g 82a-49, Vilnius (įėjimas iš Nočios g.)

Registruotis galite telefonu +370 618 51884 (darbo dienomis) arba https://vaikuklinika.empatija.lt/



lt_LTLietuvių kalba