“Veidas už kaukės”: patarimai paauglių tėvams

2021-01-26

Nebežinote, kaip kalbėtis su savo paaugliu?? Jau kurį laiką jaučiate bręstančią įtampą namuose?

Apie konfliktines situacijas, kylančias karantino metu, rubrikoje „Veidas už kaukės“ kalbamės su mūsų klinikos vaikų ir paauglių psichiatre Jolanta Trinkūniene.

Išsitęsusi pandemija – kaip ji veikia jaunų žmonių, ypač paauglių psichologinę savijautą?

Iš tiesų, paaugliai turi didelį socialinių kontaktų poreikį. Jiems svarbu pakeisti namų aplinką, turėti galimybę papildyti laisvalaikį užklasinėmis veiklomis. Deja, įprastas gyvenimas dėl karantino jau kurį laiką yra apribotas.

Žinoma, lieka virtualus bendravimas, tačiau jis tikrai neatstoja realiojo. Be to, kai visiems šeimos nariams tenka sugyventi bendroje erdvėje, nenuostabu, jog ilgainiui atsiranda trintis, diskomfortas ar netgi įtampa.

Kokie požymiai byloja, jog paauglys patiria emocinių sunkumų?

Paauglys daugiausiai laiko leidžia užsidaręs savo kambaryje, vengia bendrų susitikimų, pavyzdžiui, prie vakarienės stalo kalba pakeltu tonu: „uždaryk duris“, „tu mane erzini“, „kiek gali man nurodinėti“ ir pan. Kadangi tokiuose santykiuose abi pusės jaučia vis labiau bręstantį konfliktą, verta pagalvoti, galbūt visiems šeimos nariams verta pasikonsultuoti su psichologu.

Visgi, jeigu jūsų vaikas patiria miego sutrikimus, tarkime, dėl negilaus miego ryte atsikėlęs jaučia nuovargį, suirzimą, turi prastą nuotaiką, tai – žingsnis kreiptis į gydytoją, vaikų ir paauglių psichiatrą, bei ieškoti kompleksinės pagalbos – psichoterapines priemones derinti su medikamentiniu gydymu. Tiesa, vaikams medikamentai taikomi tik būtinuoju atveju, kai visi kiti alternatyvūs metodai būna neveiksmingi.

Kaip pasiūlyti paaugliui pagalbą? Juk net ir suaugęs ne visuomet noriai ją priima iš kitų.

Jeigu tėvai ateina ir sako: „matau, kad tu suirzęs, tau viskas blogai“, paauglys tikrai gali priimti jų rūpestį kaip priekaištą – pasijusti tarsi sugedęs laikrodis, kurį reikia taisyti. Todėl labai svarbu išlaikyti abipusį supratimą bei pagarbą. Tarkime, sakyti: „žinai, šis laikas visiems mums labai sunkus, ir kuo toliau, tuo sunkiau man darosi tave suprasti. Bet tu man esi be galo svarbus, labai myliu tave ir noriu, kad esamoje situacijoje mes geriau sutartume“. Tokie žodžiai parodo, jog santykis – ne vien paauglio problema.



lt_LTLietuvių kalba