Kaip išsirinkti ir ką būtina žinoti apie vaikų automobilines kėdutes?

2021-03-25

 Per pastarąjį dešimtmetį padidėjęs vaikų prisegimo sistemų naudojimas Lietuvoje prisidėjo prie vaikų mirtingumo keliuose sumažinimo.
Deja, pasitaiko atvejų, kai naudojamos netinkamos rūšies sistemos ar jos netinka tam tikrai transporto priemonei. Keletas tyrimų parodė, kad tik nuo 33 proc. iki 56 proc. vaikų yra tinkamai prisegami transporto priemonėse.
Teisingai naudojamos vaikų prisegimo sistemos gali sumažinti vaikų sužalojimų skaičių apie 80 proc. Palyginti su atvejais, kai prisegimo sistemos nenaudojamos visai, priekinės prisegimo sistemos mažina traumų riziką iki 60 proc., galinės – net 90 proc.
Vaikų automobilio kėdutės, Kaip išsirinkti ir ką būtina žinoti apie vaikų automobilines kėdutes?
𝐊𝐨𝐤𝐢𝐨 𝐚𝐦𝐳̌𝐢𝐚𝐮𝐬 𝐯𝐚𝐢𝐤𝐮𝐬 𝐩𝐫𝐢𝐯𝐚𝐥𝐨𝐦𝐚 𝐯𝐞𝐳̌𝐭𝐢 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐦𝐨𝐛𝐢𝐥𝐢𝐨 𝐤𝐞̇𝐝𝐮𝐭𝐞̇𝐣𝐞?
Daugelis klaidingai mano, kad vaikus vežti automobilinėje kėdutėje reikia iki tam tikro amžiaus. Kelių eismo taisyklėse nurodoma, kad mažamečiai vaikai, kurių ūgis mažesnis nei 135 cm, privalo būti vežami prisegti jų ūgiui ir masei pritaikytomis vaikų prisegimo sistemomis.
Saugumo reikalavimas, atsižvelgiant į vaiko ūgį, numatytas ne be reikalo: automobilių saugumas testuojamas su didesnio ūgio manekenais, todėl ir automobilio saugos elementai pritaikyti tik atitinkamą ūgį pasiekusiems vaikams arba suaugusiems asmenims.
𝐊𝐨𝐝𝐞̇𝐥 𝐤𝐮̄𝐝𝐢𝐤𝐢𝐚𝐢 𝐭𝐮𝐫𝐢 𝐛𝐮̄𝐭𝐢 𝐯𝐞𝐳̌𝐚𝐦𝐢 𝐧𝐮𝐠𝐚𝐫𝐚 𝐢̨ 𝐩𝐫𝐢𝐞𝐤𝐢̨?
Dėl savo kūno proporcijų, avarijos atveju maži vaikai ypač pažeidžiami. Kuo mažesnis vaikas, tuo proporcingai didesnė jo galva, lyginant su likusiu kūnu. Dėl nepakankamai tvirtų raumenų, kaklui sunku išlaikyti tokį svorį. Staigaus stabdymo ar susidūrimo su kliūtimi metu žmogaus kūnas palinksta į priekį, todėl maži vaikai turi būti vežami automobilinėje kėdutėje, pritvirtinus ją priešinga judėjimui kryptimi. Tokiu būdu avarinėje situacijoje vaiko kūnas ir galva turės tvirtą atramą, sumažės potencialios žalos sveikatai rizika.
Pagrindinė nuostata, kad vaikai nuo gimimo iki 15 mėnesių automobilyje turi būti sodinami prieš važiavimo kryptį.
𝐊𝐚𝐢𝐩 𝐩𝐚𝐬𝐢𝐫𝐢𝐧𝐤𝐭𝐢 𝐤𝐞̇𝐝𝐮𝐭𝐞̨ 𝐢𝐫 𝐭𝐞𝐢𝐬𝐢𝐧𝐠𝐚𝐢 𝐣𝐚̨ 𝐩𝐫𝐢𝐭𝐯𝐢𝐫𝐭𝐢𝐧𝐭𝐢?
Nuo gimimo iki maždaug 12 metų amžiaus vaikui reikia 4 automobilinių kėdučių tipų. Priklausomai nuo pasirinktų modelių, vaikui augant greičiausiai reikės naudoti 2 ar 3 skirtingas automobilines kėdutes.

 1 tipas: kūdikių automobilinės kėdutės, kuriose vaikas nukreiptas veidu į galinį automobilio stiklą (prieš važiavimo kryptį). Į galinį stiklą nukreiptos prisegimo sistemos negalima naudoti ant priekinės sėdynės, kai yra įmontuota oro pagalvė. Kai kurie modeliai gali būti naudojami iki 4 metų amžiaus – tokiu atveju nereikia pirkti antro tipo prisegimo sistemos.

 2 tipas: automobilinės kėdutės, nukreiptos į priekinį arba galinį stiklą nuo 15 mėn. iki 4 metų.
 3 tipas: į priekį nukreiptos paaukštintos sėdynės su aukštais kraštais (atlošais) Kai vaikas išauga automobilinę kėdutę, tuomet rekomenduojama naudoti paaukštintą sėdynę su nugaros atlošu ir paaukštintais kraštais. Nuo 4 iki 7 m.
4 tipas: pasostė arba pakelianti pagalvėlė Pasostė (paaukštinta sėdynė be atlošo ir paaukštintų kraštų) gali būti naudojama kartu su saugos diržu, skirta didesniems vaikams – nuo 120 cm.
❗ Labai svarbu kėdutes pritvirtinti pagal instrukcijas.
Užaugus iki 135 cm, galima sėdėti automobilio sėdynėse be papildomų saugos priemonių.
Informacija parengta pagal VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos normatyvus Europos vaikų saugos aljanso informaciją.


lt_LTLietuvių kalba